A A A

Koło Gospodyń Wiejskich w Wiślicy

Działalność koła Gospodyń Wiejskich rozpoczęło działalność na początku lat pięćdziesiątych XX wieku.

Pierwszą przewodniczącą Koła w Wiślicy była Pani Stefania Mucha, a następczynią jej siostra Pani Agnieszka Gaża, która w wielkim powodzenie pełniła swą funkcję aż do lat 70-tych.

Po niej pałeczkę przejmowały na krótko kolejno Pani Urszula Kałuża oraz Pani Maria Kałuża.

W 1988 roku na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym przewodniczącą Koła w Wiślicy wybrano Panią Elżbietę Swoboda, która przez następne 20 lat z dużym poświęceniem pełniła tę zaszczytną funkcję Od początku działalność Koła miała charakter wszechstronny.

Organizowano kursy szycia, gotowania oraz pieczenia. Panie z Koła w Wiślicy zorganizowały wypożyczalnię naczyń kuchennych, co znacznie ułatwiał przygotowanie większych uroczystości (wesela, bale, zabawy). Wypożyczaniem naczyń przez wiele lat zajmowała się Pani Irena Szelner, która w swoim domu udostępniała pomieszczenie w celu ich przechowania. Kiedy w 1982 roku oddano do użytku Dom Ludowy w Wiślicy, Panie dostały do dyspozycji kuchnię wraz z zapleczem. Z wielkim zapałem przejęły pieczę nad tą częścią budynku, jednocześnie widząc nowe możliwości rozwoju.

W marcu 2009 roku powstało Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Skoczów i Koło w Wiślicy weszło w jego skład.

 Przez wiele lat członkinie Koła uczestniczyły w festiwalach, konkursach i wystawach, zdobywając liczne nagrody. Prezentują potrawy regionalne i wraz z innymi Kołami podczas Dożynek Gminnych w Skoczowie prowadzą własne stoisko kulinarne. Tradycyjnie już co roku organizują wycieczki krajoznawcze i bardzo uroczyście obchodzą Dzień Kobiet


maj 2010 TRANSGRANICZNE TRADYCJE KULINARNE


czerwiec 2010 DNI SKOCZOWA


czerwiec 2010 DNI SKOCZOWA